Test baterii alkalicznych

Do przygotowania tego materiału skłoniły mnie własne wątpliwości co do jakości poszczególnych baterii, brak odpowiednich porównań w internecie, a także… trud wykonania takiego testu. Zatem, po pół roku testowania i dwóch godzinach analizowania danych wiem prawie wszystko. Zapraszam do przeczytania krótkiego materiału – za 5 minut też będziesz wiedzieć prawie wszystko 😉

Do testu zakupiłem 17 modeli baterii alkalicznych. Część w sklepach stacjonarnych (Biedronka, Carrefour, Lidl), pozostałe w internecie. Oto uczestnicy testu, w kolejności alfabetycznej, włącznie ze źródłem pochodzenia i ceną za 1 sztukę:

  Aerocell
(Lidl, 1,25 zł)
  Carrefour Alkaline
(Carrefour, 1,25 zł)
  Duracell Industrial
(Allegro, 1,35 zł)
  Duracell
(Biedronka, 2,40 zł)
  Duracell Turbo Max
(Allegro, 2,20 zł)
  Energizer Industrial
(Allegro, 1,15 zł)
  Energizer Maximum
(Allegro, 3,49 zł)
  Energizer Power
(Allegro, 1,50 zł)
  EverActive Pro Alkaline
(Allegro, 1 zł)
  GP Super
(Biedronka, 1,50 zł)
  GP Ultra
(Allegro, 1,63 zł)
  GP Ultra Plus
(Allegro, 2,25 zł)
  Ikea Alkalisk
(Allegro, 1 zł)
  Maxell Alkaline
(Allegro, 0,75 zł)
  Varta Industrial
(Allegro, 1 zł)
  Varta High Energy
(Allegro, 1,23 zł)
  Varta Long Life
(Allegro, 3,50 zł)

Do testowania baterii kupiłem taki oto chiński tester na AliExpress, za całe 62 zł.

Tester baterii

Sprzęt jest prosty, ale daje to, czego potrzeba: pozwala ustalić natężenie prądu rozładowania (testy robiłem przy 20 mA oraz 100 mA), ustalić próg rozładowania (ustawiłem 1 V) i zmierzyć ilość energii wyssanej z baterii po kilku godzinach lub dniach pracy.

Po pierwszych pomiarach, przy dość szybkim rozładowaniu baterii (obciążenie 100 mA), tester wskazał takie pojemności poszczególnych baterii:

Pojemność baterii przy 100 mA

Ale nie wszystkie baterie są przystosowane do tego, by działać przy dużym obciążeniu – w pilotach zdalnego sterowania czy klawiaturach bezprzewodowych pobór energii jest wielokrotnie niższy. Zatem niektóre są zoptymalizowane właśnie do takiej pracy. Dlatego na kolejnym zestawie baterii uruchomiłem test przy obciążeniu 20 mA. Oto wyniki:

Pojemność baterii przy 20 mA

No i wnioski:

 • Słynne „króliczki” Duracell Turbo Max rzeczywiście „biegają” najdłużej.
 • Najdroższe baterie w teście Energizer Maximum oraz Varta Long Life (kupowałem po 3,50 za sztukę) nie są warte swojej ceny.
 • Lepiej wypadły baterie Varta Industrial, po złotówce od sztuki (na Allegro), choć wersje „industrial” do tej pory kojarzyły mi się raczej z dużymi opakowaniami i gorszą jakością.
 • Powyższe stwierdzenie potwierdza też wysoka pozycja Duracell Industrial oraz średnia pozycja Energizer Industrial.
 • Bardzo dobre okazały się „zwykłe” Duracelle sprzedawane w Biedronce (opakowania po 5 sztuk), tyle że są drogie – 2,40 zł za sztukę.
 • Z kolei wyjątkowo słabe są baterie GP Super, też sprzedawane w Biedronce.
 • Pozytywnie zaskoczyła mnie wysoka jakość EverActive Pro Alkaline (kupione na Allegro po złotówce za sztukę) oraz Aerocell z Lidla (wychodzą po 1,25 zł za sztukę).

Inne wnioski – proszę wysnuć samodzielnie. Faktem jest to, że wszystko zależy od ceny. Niestety, ceny są bardzo zróżnicowane, od 0,75 zł za sztukę (Maxell) do 3,50 zł – to prawie 5-krotna różnica. Tymczasem parametry baterii całkiem zbliżone, bo najlepsze baterie są o 34 proc. lepsze od najsłabszych. Zatem spójrzmy, jak wygląda opłacalność, czyli ile groszy płacimy za amperogodzinę (średnia z pomiarów 100 i 20 mA):

Opłacalność baterii AA

Jak przypuszczałem, przy takich dysproporcjach cenowych, właśnie cena będzie grała kluczową rolę. Opłaca się kupować baterie Maxell Alkaline, bo są tanie, a także EverActive oraz Varta Industrial, bo są tanie i dobre. Drogie baterie lepiej omijać szerokim łukiem.

Pozostaje jeszcze odnieść się do „zwykłych” baterii cynkowo-węglowych, a także droższych baterii litowych. Te pierwsze kosztują grosze, ale z kilku pomiarów wyszła mi średnia pojemność zaledwie około 800 mAh. Z kolei w przypadku litowych baterii AA zmierzona pojemność to tylko około 3400-3500 mAh (nie podaję producenta, żeby nie robić obciachu). Są one nieznacznie pojemniejsze od alkalicznych, a wielokrotnie droższe.

10 thoughts on “Test baterii alkalicznych

 • 2017-12-01 at 08:53
  Permalink

  Fajny test – oczywiście można się czepiać szczegółów (o tym niżej), ale o ile warunki były porównywalne dla każdej z baterii to daje pewną wartość porównawczą. Przy tej konkretnej procedurze zabrakło mi przede wszystkim:

  – uśrednienia wyników z kilku egzemplarzy – bardziej miarodajne (uśrednione) wyniki dałoby rozładowanie baterii w szeregu – nawet 2 szt.
  – wykresu przebiegu rozładowania, ew. podania zmierzonej energii w mWh.

  100 mA to nadal relatywnie niski prąd rozładowania – pełniejszy obraz dałyby wyniki z obciążeniem rzędu 500 mA – niektóre latarki czy zabawki biorą nawet dużo więcej, jest też sporo urządzeń z rozładowaniem o charakterze impulsowym gdzie piki znacznie przekraczają 100 mA…w takich zastosowaniach widać największe różnice w jakości i czasie działania baterii alkalicznych.
  Przy rozładowaniu rzędu 500 mA warto byłoby zadbać o lepszy (mniej stratny) koszyk/uchwyt na baterie.

  Przy wyższych obciążeniach warto obniżyć próg napięcia – producenci przy wyższych obciążeniach podają 0.8V jako napięcie graniczne.

  Nie wiem na ile to urządzenie testujące pozwala – ale brakuje wykresu przebiegu napięcia – tu są często różnice w bateriach o zbliżonych wynikach mAh – w urządzeniach zdecydowanie lepiej działają te baterie, które dłużej utrzymują wyższy poziom napięcia w czasie całego przebiegu.
  O ile wykres może być problemem to być może mamy wyniki w mWh(?) – to wg mnie bardzo dobra jednostka uzupełniająca obok mAh, gdyż napięcie na baterii podczas rozładowania ma tu przynajmniej jakiś wpływ na wartość zmierzonej energii.

  Ceny baterii raczej do sprawdzenia – Varta Longlife to jedna z najtańszych baterii alkalicznych Varty – powinna kosztować zwykle ok. 1.30 zł brutto/szt., everActive można kupić poniżej 0.80 zł /szt (7.90 to cena katalogowa przy 10-paku).

  Gratuluję zapału i pomysłu!

  Reply
 • 2018-05-01 at 17:20
  Permalink

  Używałem baterii duracell turbo max w 2 prostych stacjach pogodowych auriol z Lidla Po 9 miesiacach poległy w obu stacjach Meteo, więc żadna rewelacja . Producent przewidział 12 miesięczne działanie baterii i tyle wytrzymały kupione że stacjami Teraz testuje energizer maximum

  Reply
 • 2018-05-12 at 21:01
  Permalink

  Z liczby przetestowanych ogniw i wyników pomiarów wychodzi, że czas pracy układu pomiarowego to ponad 4 miesiące!!! Trzeba mieć niezłą cierpliwość aby zabrać się za takie mozolne pomiary.
  Dla mnie najbardziej wartościowy jest test dla 20mA. To właśnie on tak mocno wydłużył całe zadanie.
  W sieci jest wiele testów dla 200, 500 czy 1000mA. Takie testy zrobione małym nakładem czasu mają tak naprawdę niewielką wartość może poza marketingową ;). Przy tak dużych prądach nie ma sensu stosować baterii alkalicznych. Co innego małe obciążenia – to jest dla nich właściwe miejsce. Wszelkie zegary, stacje pogody, piloty itp. gdzie baterie wytrzymują tygodnie(miesiące) a nie godziny.
  Zapraszam przy okazji na moje stare małe pomiary baterii R3 i R14.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2425731.html#11549413
  Pozdrawiam i dziękuję za kawał dobrej roboty.

  Reply
 • 2018-08-09 at 22:15
  Permalink

  baterie GP Super testuje od dawna w aparatach i sterownikach do kotła CO i są najlepsze. Duracell najcięższe 😉

  Reply
 • 2018-08-14 at 08:39
  Permalink

  Z tymi bateriami to bywa różnie.
  Mam rejestrator temperatury (KlimaLogg Pro), który działa jako odbiornik dla 8 bezprzewodowych nadajników. Na fabrycznych bateriach 3xAA(R6) nieznanej mi marki urządzenie działało ok. rok. Po wymianie na polecane tutaj Varta Industrial baterie wystarczają na pół roku, mimo, że były to świeżynki jeśli chodzi o datę produkcji.
  Jestem trochę wkurzony, bo kupiłem opakowanie 40 sztuk ale jak dla mnie to słabej jakości produkt.
  Pozostają mi dalsze testy i szukanie baterii, która też wytrzyma ok. roku.
  Tak samo bateria 6F22 (block 9V) Varta Industrial w multimetrze Uni-T UT71B nie sprawdziła się, bo padła szybciej niż akumulatorek Varta Ready2Use 8,4V 200mAh, a rzekomo bateria ma ok. 500mAh, czyli pojemność 2,5x większą.
  Zabrakło mi też informacji o dacie ważności baterii, bo na Allegro wiele jest ofert baterii z terminem 10 letnim ale data ważności przypada np. na 2021, czyli sprzedawca oferuje nam baterie z 2011 roku, co oznacza 7-letni leżak magazynowy, który zamiast 100% ładunku może mieć już np. 90%.
  Tak jak już było wyżej są urządzenia, które rozładowują baterie poniżej 1V, więc test do 0,9V byłby moim zdaniem bardziej wiarygodny. Choć i tak praktyka pokaże jak dana bateria sprawdzi się w konkretnym przypadku. Osobiście z Varty Industrial jestem rozczarowany, bo oczekiwałem czegoś więcej. Z testu wynika High Energy jest „gorszy” od Industriala, a właśnie do testu chciałem kupić ten model jako w teorii „lepszy”. Patrząc po testach i wnioskach to nie istnieje bateria AA/R6, która wytrzyma rok w moim rejestratorze, skoro polecany Industrial wytrzymuje mi pół roku, a jest baterią z czołówki stawki.

  Reply
 • 2018-09-29 at 09:33
  Permalink

  Ważna też pomiar rezystancji wewnętrznej baterii bo ona ma wpływ na urządzeniu jak długo podziała. A tutaj nie jest podane pomiar na nowym czyli przy 1.6V i zużytym przy ok. 1.0V.

  Reply
 • 2018-12-30 at 09:18
  Permalink

  „Z kolei w przypadku litowych baterii AA zmierzona pojemność to tylko około 3400-3500 mAh (nie podaję producenta, żeby nie robić obciachu). Są one nieznacznie pojemniejsze od alkalicznych, a wielokrotnie droższe. ”
  -tylko nie zapominaj,że baterie litowe maja zupełnie inną charakterystykę rozładowania i napięcie w czasie wyładowania jest bardziej stabilne,nie „siada” tak szybko jak na alkalicznych,dopiero pod sam koniec spada i bateria jest do wymiany.Te „tylko” 3400-3500 mAh to jest bardzo dużo jak na baterie o rozmiarze AA.

  Reply
 • 2019-04-12 at 21:36
  Permalink

  baterie Varty SuperLife i LongLife to moim zdaniem najgorszy chłam jaki jest dostępny, pad do konsoli działa na nich parę godzin, a zabawki nawet się nie włączają, sprawdzone info, kupowane w kilku różnych miejscach – w teście niby jako najbardziej opłacalne

  Reply
 • 2019-04-24 at 15:10
  Permalink

  Zawsze podziwiam ludzi którzy wykonują taką społeczną pracę jak Ty. Miesiące mozołu a i tak się znajdzie kilku niezadowolonych. Parę lat wstecz w testach dobrze wypadały baterie GP SUPER min. z Biedronki i z nich głównie korzystałem. Do dziś, teraz czas na zmiany. Dziękuję koledze i życzę cierpliwości w kolejnych testach . Może np. akumulatorów AA ?. Pozdrawiam Piotr

  Reply
 • 2019-07-03 at 11:12
  Permalink

  Super test. bardzo pouczający. Co do baterii to jest jeszcze dwa elementy, który należy oceniać i na których najbardziej mi zależy. Są to spadek napięcia/pojemności w dlużyszym czasie liczonym w miesiącach czy latach oraz trwałość fizyczna baterii czyli brak wycieków w tym czasie. Od kilku lat stosuję baterie Duracell w programatorach/sterownikach głowic zaworów przygrzejnikowych (kaloryfery). Pobory prądu są tu znikome (wyświetlacz ciekłokrystaliczny i mikrosilnik pracujący spradycznie) natomiast to co jest najcenniejsze: na co najmniej rok czy dwa lata zapominam o konieczności wymiany baterii. Trwałość ich też jest duża, ale niestety raz zdarzył się wyciek z baterii powodując korozję styków. Podsumowując: dla długotrwałego umieszczania baterii w urządzeniu polecałbym Duracell. Natomiast przy większych poborach w urządzeniach stosuję akumulatorki Ni-Mh AAA lub AA (niestety nie wszędzie to jest możliwe z powodu niższego napięcia 1,2V), polecałbym tu Panasonic ENELOOP PRO R03/AAA (dawniej pod nazwą Xtreme Sanyo).

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *