Znikające treści

W ostatnich latach serwisy strumieniujące muzykę i wideo biją rekordy popularności. Dzięki nim mamy dostęp do legalnych, nieprawdopodobnie bogatych zasobów za niewielkie pieniądze. Mamy też szybkie (stacjonarne i mobilne) łącza internetowe, by z tych zasobów korzystać. Ale jest jedno „ale”…

W mediach od czasu do czasu można natknąć się na informacje, ile to milionów użytkowników korzysta ze Spotify czy Deezer. Liczby znajdujących się tam utworów chyba już nikt nie podaje, bo przy takiej masie nie ma ona znaczenia. Najważniejsze jest to, że jest tam prawie wszystko, czego potrzebuje przeciętny słuchacz. Z kolei serwisy z filmami, szczególnie Netflix, kuszą dobrymi serialami własnej produkcji (pożeracze czasu – za to ich nie cierpię!), a także innymi atrakcyjnymi tytułami. W każdym serwisie audio i wideo można stworzyć własną playlistę muzyczną albo listę filmów do obejrzenia.

I tu zaczyna się problem – nie od dziś wiadomo, że są to treści, które „lubią znikać”. Dawno temu znajomy przekonał się do Groovesharka: „po co trzymać muzykę na dysku i na płytach, skoro w jednym serwisie jest prawie wszystko”. Rzeczywiście, do czasu. Po bataliach sądowych z kolejnymi wytwórniami znikały kolejne utwory, aż zamknięto cały serwis. Nie zaobserwowałem takiego zjawiska na Spotify, ale inni jak najbardziej – dawno temu pisał o tym spidersweb.pl. W przypadku muzyki chodzi zwykle o sprawy licencyjne.

Dziś rzucił mi się w oko news na benchmark.pl, że w styczniu zniknie z Netfliksa kilkadziesiąt filmów. Nie jakieś starocie, bo niektóre to produkcje sprzed kilku lat. Pewnie inne tytuły też znikają regularnie, tylko mało kto o tym pisze, bo lepiej pisać o nowościach. Nie wiem czy chodzi tu o licencje, czy o brak uzasadnienia ekonomicznego na dalsze strumieniowanie tych treści. Jednak przykre jest, że za jakiś czas nie można będzie wrócić do tych dzieł. To dokładnie taka sama sytuacja, jak w przypadku kaset magnetofonowych czy VHS, których nie ma na czym odtwarzać. Taki los podzielą również płyty CD i DVD, a w końcu także treści dostępne dziś w internecie. Przetrwają jedynie pliki zapisane na dyskach twardych komputerów i w sieciach peer-to-peer.

Źródło grafiki: netflix.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *