Samsung nie radzi sobie z OLED

Kilka lat temu Samsung, jako lider rynku elektroniki konsumenckiej, z dumą prezentował pierwsze telewizory OLED. Ze względu na różne trudności rozwój tej technologii porzucono, choć mówiło się o powrocie do niej. Kilka dni temu Kim Hyun-suk, dyrektor działu telewizyjnego Samsunga w wywiadzie dla Korea Herald stwierdził, że nie widzi przyszłości dla OLED w telewizorach – produkcja dużych matryc jest nadal zbyt skomplikowana i kosztowna.

Samsung skupił się na marketingowo efektownych, lecz w praktyce mało użytecznych rozwiązaniach bazujących na LCD: technika 3D (właśnie znika z rynku), zakrzywione ekrany (moim zdaniem bez żadnego pozytywnego wpływu na obraz), matryce 4K (wciąż niewiele treści) czy ostatnio tzw. kropki kwantowe (moim zdaniem zbyt subtelna zmiana jakości dla przeciętnego widza). Natomiast w temacie OLED pałeczkę przejęła druga koreańska potęga, czyli LG. Dzięki niej w polskich sklepach mamy telewizory tego typu w cenach od niecałych 7000 zł.

Miałem możliwość oglądania takiego obrazu przez kilka dni – dzięki idealnej czerni jest to przełom, zupełnie nowa jakość. Nawet mimo tego, że telewizory z tymi matrycami nie mają dziesiątek efektownych bajerów (bo też bez nich radzą sobie świetnie), a sam OLED też nie jest rozwiązaniem idealnym (jedna z wielu recenzji na Obywatel HD). Niewątpliwie technologia OLED ma potencjał do rozwoju, a dostępne nowe serie telewizorów pokazują, że są na nie chętni – wystarczy popatrzeć po opiniach w sklepach internetowych (choćby RTV Euro AGD). Poza tym przy tak kosztownych produktach marże są znacznie wyższe niż w przypadku telewizorów dla Kowalskiego, więc dla producenta i sprzedawcy to nie tylko prestiż, ale też wyższy zysk.

Twierdzenie ważnych osobistości Samsunga, że OLED nie ma przyszłości, oznacza, że firma będzie wciąż produkować dużo i tanio, a nie konkretnie i dobrze. Odbieram to jako przyznanie się do utraty pozycji lidera i w zasadzie poddanie się bez walki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *