Miało być jasno, wyszedł bałagan

Producenci sprzętu elektronicznego mają chyba już nieuleczalne skłonności do mącenia w nazewnictwie swoich produktów. Znowu wrócę do tematu AMD – firma właśnie zapowiedziała nowe układy graficzne. Niestety, nie będzie to znany Radeon R5, R7 ani R9, ani nawet Fury czy Nano.

Obecny system oznaczeń Radeonów został wprowadzony niespełna trzy lata temu – może pamiętacie ten slajd:

AMD Radeon

R5, R7, R9 oznacza serię produktów, a trzy cyfry zawierają generację (pierwsza cyfra) oraz segment wydajnościowy (dwie cyfry). Dopisek X oznacza „wzmocnioną” wersję układu graficznego. I tak powstał Radeon R5 230, R7 (od 240 do 265), a także R9 (od 270 do 290X). Proste, prawda? Kolejna generacja to Radeon R7  360 i 370. a także R9 (od 380 do 390X). Też proste. Tak było przez pewien krótki czas.

W ubiegłym roku pojawiła się niespodzianka: R9 Fury, R9 Fury X, a także R9 Nano. Czyżby zabrakło oznaczeń po 390X, albo pomiędzy 370 o 380? Przecięty zjadacz chleba może się w tym trochę pogubić – może o to chodzi?

Najnowsza generacja Radeonów, tym razem korzystających z architektury Polaris, to kolejne zaskoczenie. Co prawda, grafika ma oznaczenie numeryczne 480 (wydajnościowo kontynuacja 380, ale coś nowszego niż 380), natomiast seria została oznaczona jako RX. Czyli co? Coś gorszego niż R9? Coś lepszego?

Ale oznaczenia to pikuś w porównaniu z tym, czym w ogóle jest premiera kart z rodziny Polaris. Totalnie obnaża ona słabość AMD. Nvidia pokazała potężnego GTX-a 1080 i za chwilę pokaże 1070. AMD zapowiada, że za miesiąc (29 czerwca) do sklepów trafią Radeony najnowszej generacji, które cenowo (i pewnie wydajnościowo) będą konkurować z GTX 970. Firma twierdzi, że to działanie bardziej pro-konsumenckie, podczas gdy Nvidia troszczy się głównie o swój biznes. Ale nie sposób oprzeć się wrażeniu, że AMD już zupełnie brakuje pary, by konkurować z Nvidią (a w działce procesorów z Intelem). AMD to firma już skazana na porażkę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *