PayPal – doładuj konto błyskawicznie

Wczoraj PayPal zrobił coś, co wydawało się niemożliwe i nie powinno się wydarzyć w tak dużej firmie. W ramach oszczędności wprowadził nowy mechanizm realizacji przelewów błyskawicznych, za pośrednictwem firmy Trustly. Mechanizm działa tak, że posiadacz konta bankowego musi podać nazwę swojego banku, następnie swój login i hasło do tegoż banku, a następnie hasło jednorazowe potrzebne do wykonania przelewu. To nie luka w bezpieczeństwie, to szereg nadużyć, gdyż:

  • z założenia NIE WOLNO nikomu podawać hasła do swojego konta,
  • osoba lub instytucja dysponująca twoim loginem i hasłem do banku może „przetrzepać” listę twoich kont, historię transakcji, listę usług finansowych, z których korzystasz, itd.
  • podając pośrednikowi hasło jednorazowe nie masz pewności, czy posłuży ono do realizacji właśnie tego przelewu, czy uwierzytelnienia zupełnie innej transakcji.

Na dzień dzisiejszy jedyną bezpieczną opcją jest rezygnacja z błyskawicznych doładowań konta PayPal.

Aktualizacja: Z końcem maja 2016 PayPal zmienił funkcję przelewów błyskawicznych. W komunikacie wysyłanym do użytkowników czytamy: „Nowa opcja (…) i oparta jest na znanej już użytkownikom metodzie przelewu bezpośredniego (tzw. pay-by-link), podobnej do wcześniejszej procedury doładowania błyskawicznego. (…) znosi konieczność podawania danych do logowania do bankowości internetowej na stronie obsługiwanej przez Trustly. Aby doładować błyskawicznie konto PayPal, użytkownik będzie musiał podać dane do logowania do bankowości internetowej na bezpiecznej stronie własnego banku. Od 30 maja Trustly będzie sukcesywnie dodawać do tej usługi kolejne polskie banki.” Można? Jak widać, można 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *