Internet mobilny LTE czy światłowód?

Nie ma to jak kabel. A jeszcze lepiej światłowód. Jednak dostawcy mobilnych usług internetowych wciąż promują LTE jako świetną alternatywę, choć ja bym to traktował raczej jako ostatnią deskę ratunku.

Na wprost.pl trafiłem właśnie na „świetny” poradnik dotyczący wyboru łącza internetowego. Odnośnie internetu mobilnego autor pisze że „w terenach słabiej zurbanizowanych prędkość pobierania danych może wynieść do 187 Mb/s, a na terenach miejskich nawet do 300 Mb/s. Oczywiście jakość połączenia zależy od sygnału, ukształtowania terenu czy liczby użytkowników na danym obszarze, ale szybki transfer jest jak najbardziej możliwy”.

Materiał nie jest oznaczony jako reklama Orange, aczkolwiek niewątpliwie nią jest, co też sugeruje grafika w tle otwarcia, stąd w materiale takie bzdury. Łatwo to jednak skonfrontować z rankingiem speedtest.pl, z którego wynika, że średnia szybkość LTE u Orange to około 21/10 Mb/s (zresztą podobnie jest u innych operatorów).

speedtest.pl

Z moich pomiarów wynika, że w idealnych warunkach da się uzyskać najwyżej 35 Mb/s. Żaden operator nie potrafi/nie chce dać prawdziwej przepustowości LTE (150 Mb/s), nie mówiąc o LTE-A (300 Mb/s). Rozumiem, że połowa pasma to narzut danych, ale użytkownik powinien otrzymać druga połowę, a nie 10 procent.

Nie ma to jak kabel. A jeszcze lepiej światłowód…

Foto: wprost.pl, speedtest.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *