Czy mikrofala szkodzi?

Przeciwnicy mikrofalówek powołują się na test, w którym dwie rośliny podlewano wodą podgrzewaną w czajniku i mikrofalówce – ta druga roślina nie przeżyła. Jako że test wydawał się sfingowany, a inne znalezione w sieci eksperymenty nie dawały mi jednoznacznej odpowiedzi, spróbowałem sam, hodując… szczypiorek 😉

Cebulki posadziłem 18 lutego, podlewam co drugi dzień wodą podgrzaną w czajniku oraz w mikrofalówce, a następnie oczywiście ostudzoną. Dwie cebulki po lewej – woda z czajnika, dwie po prawej – woda z mikrofali, cebulka pośrodku – woda wymieszana. Myślę sobie, że bardziej „ułożone” osoby mogą zarzucić nierzetelność i bylejakość tego testu – proszę bardzo, niech same robią to dokładniej.

Oto kolejne dni testu – zdjęcia dorzucam na bieżąco. Nie komentuję, nie wyciągam żadnych wniosków – każdy widzi co jest na zdjęciach

25 lutego (dzień 7):

Cebulki 1

2 marca (dzień 12):

Cebulki 2

6 marca (dzień 16). Nie wierzę, że szczypiorek zasilany mikrofalą tak słabo rośnie, więc dodaję do testu dodatkowe cztery cebulki. Tym razem te „mikrofalowe” dostają pewne fory, bo już same zaczęły kiełkować, zanim wsadziłem je do kubeczków:

Cebulki 3

11 marca (dzień 21). Karłowaty szczypiorek w dużej doniczce już taki pozostał, reszta rośnie normalnie jest sukcesywnie zjadana 😉 W małych kubeczkach sytuacja bez zmian. W lewym woda gotowana nie pomaga kiełkować cebulkom. W prawym woda z mikrofali nie przeszkadza im rosnąć.

Cebulki 4

18 marca (dzień 28). Parę dni wcześniej między dużymi cebulkami wylądowało kilka małych, które już kiełkują – zarówno te po prawej, jak i po lewej stronie.

Cebulki 5

Teraz stary szczypiorek usuwam, sadzę kilkanaście małych cebulek. W małych kubeczkach bez zmian – po prawej stronie (woda z mikrofali) szczypiorek rośnie szybciej.

Cebulki 6

31 marca (dzień 41). Szczypiorek z małych kubeczków (za wyjątkiem jednej cebulki) już został skonsumowany. Od kilkunastu dni rośnie szczypiorek podlewany wodą z czajnika (po lewej) i z mikrofali (po prawej). Po obu stronach rośnie tak samo dobrze, dwie najbardziej skrajne roślinki zostały zjedzone:

Cebulki 7

Zatem po „krótkim”, 40-dniowym teście z pewnością mogę stwierdzić, że woda podgrzewana zw mikrofalówce nie szkodzi roślinom – ani nie powoduje ich schnięcia, ani nie przeszkadza we wzroście. To mit, który uważam za obalony. Mogą zdarzyć się sytuacje, że roślina podlewana wodą z mikrofali nie rośnie jak powinna (jak na początku mojego testu), ale nie zależy to od wody, a raczej od samej roślinki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *