AMD podwoi wydajność FX-ów. Czyżby?

Z AMD nadchodzą kolejne sensacyjne (i jeszcze nieoficjalne) wieści na temat procesorów wykorzystujących architekturę Zen, a ujrzały one światło dzienne dzięki serwisowi wccftech.com. Nowe procesory mają podwoić wydajność obecnych układów FX, a konkretnie serwis odnosi się do FX-8350. Dzięki temu, ma to być konkurencja dla Intel Core i7-5960X Extreme Edition.

Pierwszymi procesorami korzystającymi z Zen mają być układy o kodowej nazwie Summit Ridge, przeznaczone dla desktopów o wysokiej wydajności. Będą dostępne w wersjach 8- i 6-rdzeniowych, mają pasować do nowej podstawki AM4. Mówi się, że zadebiutują jesienią.

Wydajność AMD Zen

Można się czepiać, że AMD porównuje swoje przyszłe układy z procesorami FX-8150, które wcale nie mają najnowszych rdzeni Excavator, lecz starsze Piledriver. Trudno by było wtedy mówić o podwojeniu wydajności, ale to szczegół. Ważniejsze jest przypomnienie tego, co firma mówiła pięć lat temu, gdy na rynek wchodził Bulldozer. Cytat choćby z PCLab.pl:

Mające pojawić się w tym roku ośmiordzeniowe procesory Zambezi bez problemów pokonują konkurencję i są o połowę bardziej wydajne niż Intel Core i7 oraz procesory AMD Phenom II X6. Przewaga ma być zauważalna łącznie w przypadku odtwarzania wideo, renderowania grafiki trójwymiarowej oraz w grach. Tak przynajmniej wynika z jednego slajdu, pochodzącego z prezentacji firmy AMD.

Co z tego zostało, każdy widzi. FX-y już na początku ledwie goniły konkurencję, w końcu zostały daleko w tyle za Core i7, a obecnie ledwie konkurują z Core i5. To uczy, że obietnic AMD nie można brać na poważnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *